Як отримати безкоштовні ліки з квітня

З квітня аптеки почнуть видавати таблетки діабетикам, астматикам і сердечникам. Забрати препарати можна буде тільки з рецептом, а дорожчі – з доплатою.

З 1 квітня МОЗ запускає давно обіцяну програму реімбурсації (повернення вартості) деяких ліків, введення якої відкладалося два місяці через брак фінансування і організаційні зволікання. Називається вона “Доступні ліки”, а аптеки, які беруть участь в програмі, будуть відзначені спеціальною наклейкою. Як роз’яснили у прес-службі МОЗ, всі проблеми позаду, і програма почне працювати. Цього року на її реалізацію виділено 500 млн грн.

За словами в.о. міністра охорони здоров’я Уляни Супрун, такі програми давно діють в світі. Їх суть: держава повністю або частково компенсує аптекам вартість ліків від найпоширеніших хронічних захворювань. В Україні це – серцево-судинні, які є причиною 65% смертей в країні, діабет 2-го типу (інсулінонезалежний) – ним хворіють 1 млн осіб, і бронхіальна астма – 210 тис. осіб, передає news24.

“Ціни на препарати в програмі реімбурсації встановлюються як медіана (усереднені), зберігається і вільний ринок. Участь аптек в програмі буде добровільним”, – заявила Супрун.

 

МЕХАНІЗМ.Щоб отримати ліки безкоштовно, треба спочатку звернутися до лікаря і отримати правильно виписаний рецепт встановленого зразка. У ньому вказується не назва ліків, а діюча речовина. Потім – “отоварити” рецепт в аптеці зі стікером “Доступні ліки” на вхідних дверях. При цьому лікарі виписуватимуть найдешевші ліки з встановленого Міністерством охорони здоров’я переліку. Якщо пацієнт хоче дорожчий (з того ж переліку), доведеться доплатити. При відсутності ліків їх можна буде купити в іншій аптеці або почекати, поки з’явиться. Також пацієнти, як і раніше, можуть придбати будь-які зручні їм ліки без рецепта за повну вартість. МОЗ обіцяє, що аптеки отримають компенсацію з місцевих бюджетів протягом п’яти днів після подачі звітності (зазвичай її подають раз на 1-2 тижні).

ПІДГОТОВКА.Як з’ясували, до участі в програмі “Доступні ліки” поки що готуються тільки держполіклініка і комунальні аптеки в Києві і облцентрів. Глибинка і приватні аптеки вичікують. “Зараз головлікар якраз на нараді в райадміністрації з цього питання, з понеділка-вівторка лікарі отримають всі вказівки, перелік ліків, бланки рецептів, програма почне працювати”, – запевнили нас в центральній поліклініці Дніпровського р-ну столиці. А ось, наприклад, влада райцентру Корсунь-Шевченківський на Черкащині ще чекає вказівок з області, хоча про програму знають.

Готові й держаптеки. “Ми з понеділка почнемо працювати щодо реімбурсації, досвід є, оскільки чотири роки тому була подібна програма для гіпертоніків і два роки тому – для діабетиків. Але тоді були затримки з оплатою, як би і зараз не повторилося”, – повідомила нам завідувачка комунальної аптеки Солом’янського району Києва. А ось на гарячій лінії однієї популярної всеукраїнської мережі приватних аптек відповіли, що в програмі участі не братимуть: “Нам це економічно нецікаво”.

ГРОШІ І ЧАС.Експерти прогнозувати успіх заходу поки що не беруться. “Щоб реімбурсація була ефективна, потрібні три речі: перелік препаратів на підставі доказової медицини, призначення ліків за протоколами лікування і ефективний облік препаратів. Найкращим способом буде створення єдиного електронного реєстру. Поки що цілісної картини від МОЗ не видно”, – говорить менеджер групи “Реформа системи охорони здоров’я” Олександр Ябчанка.

“Сегодня” підрахувала: виділених цього року державою на програму “Доступні ліки” 500 млн грн вистачить не всім. Наприклад, якщо ці гроші віддати лише гіпертонікам, яких в країні налічується 12 млн осіб, то їм дістанеться по одній упаковці недорогих ліків від тиску (30 таблеток), які потрібно приймати щодня. У МОЗ парирують, мовляв, головне зараз – відпрацювати механізм реімбурсації, а фінансування в майбутньому має бути збільшено.

Які препарати дадуть безкоштовно

Наводимо перелік діючих речовин ліків, з придбанням яких допоможе держава. Для серцево-судинних захворювань (ішемічна хвороби серця, гіпертонія тощо).

Це ліки з такими діючими речовинами: амідарон, амлодипін, атенопол, верапаміл, гідрохлортіазид, спіронокталон, фуросемід, дигоксин, еналаприл, ізосорбід динітрату, карведилол, клопідогрель, метопролол, нітрогліцерин , симвастатин, бісопролол. Для бронхіальної астми – беклометазон, будесонід, сальбутамол. Для діабету 2 типу (менш важкий) – метформін, гліказід.

У МОЗ уточнили, що перелік стосується тільки препаратів українського виробництва. За словами терапевта вищої категорії Едуарда Михайлова, перелік практично не містить діючих речовин нового покоління, ефективніших і менш шкідливих для організму, ніж зазначені. “Я їх рекомендуватиму пацієнтам, але запропоную і сучасніші препарати, нехай вони і дорожче”, – сказав лікар.

Джерело Ukr.Media.

   

Залишити коментар

Кометарі