Чому про Україну більше не говорять

І які висновки слід зробити з того, що відбувається

Минув тиждень відтоді, як у швейцарському Давосі завершився щорічний Всесвітній економічний форум. Його заключний день ─ 20 січня ─ для всього світу був затьмарений інавгурацією 45-го президента США Дональда Трампа, а для України ─ звісткою про довгоочікуване закриття кондитерської фабрики корпорації Roshen у російському Липецьку.Сайт forbes.

І все ж, основні меседжі, які надходили з WEF-2017, змушують вчергове замислитися про подальші перспективи світоустрою і про місце нашої країни на карті світу. Багато в чому тому, що про Україну на цьогорічному Форумі говорили значно менше, ніж в минулі роки, а також ─ у зв’язку з тим, що на світову арену виходять нові борці за економічне лідерство і процвітання. Про те, які враження залишив після себе WEF-2017, і які висновки слід зробити українській владі, зважаючи на ці зміни, спеціально для Forbes розповідає безпосередній учасник Давоського форуму, народний депутат і співзасновник корпорації ІСД Сергій Тарута.

Протягом останніх двох з гаком років Україна була в центрі світової уваги. Її обговорювали на зустрічах глав провідних держав, під час проведення глобальних самітів і форумів. Але сьогодні про неї майже не говорять. Особливо показовим став Всесвітній економічний форум у Давосі, який відвідую вже 16 років. Якщо в 2015-му і 2016-му роках нашій країні приділялося багато уваги, як в геополітичному, так і в економічному плані, то цього року Україна та її проблеми відійшли на другий план. Чому так? На мою думку, з двох причин.

Світова спільнота втомилася від нинішньої української влади. Реформи, які були задекларовані в ключових сферах життєдіяльності ─ банківська та судова системи, медицина ─ провалилися

По-перше, світова спільнота втомилася від нинішньої української влади. На нас дивилися з великою надією. Після перемоги Революції Гідності Захід активно підтримував нове керівництво України. Багато в чому завдяки впливу США Україна отримала критично важливий для неї кредит МВФ і провела реструктуризацію зовнішньої заборгованості, уникнувши дефолту. Американське держказначейство видавало державні гарантії на облігаційні позики України на ринку євробондів. Після початку російської агресії США і ЄС ввели санкції проти Росії, через які та щороку втрачає десятки мільярдів доларів. Вашингтон і Брюссель супроводжували українську владу, підтримували її на початковому етапі становлення нової, як багато хто сподівався, держави.

Але нинішнє керівництво країни цих надій не виправдало. Реформи, які були задекларовані в ключових сферах життєдіяльності ─ банківська та судова системи, медицина ─ провалилися. Те, що відбувається у фінансовому секторі, взагалі можна охарактеризувати лише одним словом ─ катастрофа. Міжнародні партнери помітно охололи до України, тому що всі їхні зусилля, спрямовані на те, щоб поставити країну на шлях розвитку, не приносять результатів.

Друга причина в тому, що високі темпи економічного розвитку привертають увагу світової спільноти не менше, ніж локальні конфлікти і кризи. Тому сьогодні міжнародну увагу на себе перетягують країни Азії, що активно розвиваються ─ «азіатські тигри» і Китай. Останній цього року відправив у Давос найбільш представницьку делегацію в історії, що складається з політиків і бізнесменів. Очолював її керівник країни Сі Цзіньпін.

Ще півстоліття тому азіатські країни були одними з найбідніших у світі. У 1978 році, коли Китай став на шлях реформ, його ВВП становив $216 млрд, а сьогодні він перевищив цифру в $10 трлн. Інший приклад ─ Південна Корея. Тільки з 1961 по 1986 рік корейцям вдалося збільшити свій ВВП майже в 10 разів. Зараз це 11-та за величиною економіка в світі, яка входить у п’ятірку найбільших світових експортерів високих технологій. Країни Азії зуміли зробити фантастичний прорив, і сьогодні західні інвестори активно ними цікавляться, вкладають сотні мільярдів доларів у ще відносно недавно вкрай ризиковані ринки.

Україна може бути знову цікавою світу, якщо зробить власне економічне диво і стане одним із нових «тигрів» світової економіки. Для цього потрібне зростання економіки не менше 10% на рік. Будь-які цифри, менші за цю, для нашої країни є згубними

Україна може бути знову цікавою світу, якщо зробить власне економічне диво і стане одним із нових «тигрів» світової економіки. Що для цього потрібно? Зростання економіки не менше 10% на рік. Будь-які цифри, менші за цю, для нашої країни є згубними. Вони будуть збільшувати і без того колосальний розрив між Україною і цивілізованим світом. Досягти такого показника непросто, але можливо. Експерти на завдання Української Бізнес Ініціативи розробили Економічну доктрину України, в основу якої закладено розвиток внутрішнього ринку.

Перше, що потрібно зробити ─ навести порядок у банківській системі країни. Сьогодні українські банки є заручниками некомпетентності керівництва НБУ ─ органу, який повинен забезпечувати працездатність всієї банківської системи і займатися монетарною політикою держави. Стабільна робота банків і тотальне здешевлення кредитів для бізнесу ─ необхідні умови для економічного зростання. Крім того, держава повинна визначити пріоритетні галузі ─ насамперед, інноваційні ─ для розвитку, і взяти їх під свою опіку: надати податкові пільги та кредитні привілеї.

Інвестиції в ринки, що розвиваються, можуть принести в десятки разів більше прибутку, ніж у розвинені. Тому сьогодні західні інвестори в пошуках точок докладання для своїх капіталів дивляться в бік Китаю і країн Азії. Україна може стати їм альтернативою, але тільки якщо у нас нормально почнуть працювати фінансова і судова системи. Тоді інвестори самі прийдуть до нас із грошима, а про Україну знову заговорять у Давосі.

   

Залишити коментар

Кометарі