25 березня – день пам’яті святителя Григорія Двоєслова, папи Римського ПАМ’ЯТНІ ДАТИ ТА НАРОДНІ ПРИКМЕТИ

Святитель Григорій народився близько 540 року в знатній римській родині. Він відзначався великою вченістю, деякий час він був префектом Риму, але в 574 році заснував монастир святого Андрія у своїх володіннях на Целійському пагорбі в Римі і став у ньому ченцем. У 579 році папа поставив його дияконом і відправив до Константинополя, де він просив захистити Рим від лангобардів, але агресія персів не дала Візантії надати йому військову допомогу. У 585 році Григорій повертається в Рим, а в 590 році, після смерті під час чуми Пелагія II стає предстоятелем Церкви. Вважається, що саме за його молитвами епідемія припинилася. З ім’я папи Григорія пов’язано з піднесенням Римської Церкви, яка взяла на себе кермо правління від занепавшої під ударами варварів світської адміністрації. Він особисто очолив оборону міста від лангобардів, а підпорядковане Константинополю керівництво переїхало в Равенну. Прізвисько «Двоєслов» він отримав за назвою однієї зі своїх праць «Діалоги», яка була присвячена життю святих Італії. Святий Григорій склав латинською мовою чин літургії Передосвячених Дарів, яка до нього була відома лише в усному переказі. Цей чин був затверджений на VI Вселенському соборі в 680 році і прийнятий всією Християнською Церквою. Виснажений хворобою Григорій помер у 604 році. Його мощі спочивають у соборі святого апостола Петра у Ватикані.

Пам’ятні дати

Нагадуємо, що цього року перехід на літній час відбудеться саме у ніч з 25-го на 26-те березня. Стрілки годинника потрібно буде перевести на годину вперед о 3:00 ранку.

25 березня 1921 року в УСРР згідно з положенням «Про карний розшук на залізниці і водних шляхах» були організовані лінійні відділи карного розшуку, що користувалися підтримкою залізничної та річкової міліції.

25 березня 1892 року народився Іван Антонович Андрух (Авраменко) – український військово-
25 березня 1999 року в автомобільній аварії загинув В’ячеслав Максимович Чорновіл – український політик, політичний в’язень СРСР, Герой України (посмертно). Народився В’ячеслав Максимович 24 грудня 1937 року. У 1955 році В’ячеслав Чорновіл закінчив школу із золотою медаллю і того ж року вступив до Київського державного університету імені Тараса Шевченка на філологічний факультет, а з другого курсу перевівся на факультет журналістики. Вже у студентські роки Чорновіл мав неприємності за свої політичні погляди, з чим пов’язана майже річна перерва у навчанні, під час якої він їздив на будівництво домни до Жданова (Маріуполя). У 1965 році В’ячеслав Чорновіл разом із Василем Стусом та Іваном Дзюбою виступив на прем’єрі кінострічки «Тіні забутих предків» у кінотеатрі «Україна» з протестом проти арештів інтелігенції. Загалом за роки радянської влади був тричі ув’язнений, провів у таборах суворого режиму 14 років та три роки на засланні. З грудня 1992 року В’ячеслав Чорновіл – голова Народного Руху України. Роком раніше він був кандидатом на посаду Президента України, отримавши на виборах 23,27% голосів.політичний діяч, командир полку Дієвої армії УНР. З початком Першої Світової війни Іван був покликаний до австро-угорської армії, до складу Легіону Українських Січових Стрільців. У 1918 році стає старшиною одного з куренів Січових Стрільців у військах Центральної Ради. У 1919 році полк під командуванням Андруха був розгромлений бригадою Омеляна Волоха, а сам командир був заарештований. Пізніше Іван Андрух виїжджає до Чехословаччини, де бере участь у формуванні Української військової організації. У 1921 році з метою проведення антирадянської пропаганди Андрух повертається до України. Був схоплений ЧК у справі Київського Повстанського центру. Розстріляний 28 серпня 1921 року у Києві. Реабілітований 29 липня 1996 року.

25 березня 1944 року у бою біля станції Руцел у Молдавії загинув макіївчанин, Герой Радянського Союзу, командир стрілецького відділення Микола Йосипович Копилов.

Того ж самого дня РНК УРСР і ЦК КП(б)У ухвалили Постанову «Про підготовку до реевакуації вузів УРСР». У Донбасі наприкінці 1943/1944 навчального року працювало вже 11 вищих навчальних закладів, у яких навчалося 3728 студентів.

Народний календар

У цей день селяни спостерігали за поведінкою коней: якщо тварина трясе головою та підіймає її догори – буде негода.

Туман цього дня «обіцяв» добрий урожай льону, вівса та конопель.

Якщо 25 березня піде дощ, то буде хороший урожай жита. Ворони сідають на землю або сніг — до потепління.

 

Залишити коментар

Кометарі