Народні прикмети на 19 березня – Костянтинів день

У селян було прийнято в цей день натаптывать сніг біля колодязя, щоб тала вода не забруднила його. Також 19 березня відзначали приліт білих лелек пише news24.

Зі старих часів 19 березня є днем, коли із вирію повертаються лелеки. В народі казали: “Лелеки прилетіли, на крилах холод принесли”. Орнітологи вважають лелек найбільш консервативними птахами — вони завжди повертаються додому в ті самі дні — з 19 березня. До речі, 19 березня відзначають день святого Костянтина, чиє ім’я у перекладі з грецької мови означає “стійкий”, “постійний”. Дуже цікавий збіг (або не збіг?) – прекрасні лелеки, білі птахи з чорними ознаками, символ нашої України, постійно прилітають в один той самий день протягом століть… І цей день — день Постійного- Костянтина… Як багато дивного, цікавого та загадкового у житті!

Якщо заговорили про сталість звичок, то варто сказати, що лелеки завжди прилітають на свої старі гнізда. Якщо протягом зими щось сталося і гнізда зруйнувалися — лелеки дуже переживають. Вони кружляють над подвір’ями, дахами, шукаючи свої домівки. Люди, котрі добре ставляться до своїх сусідів-лелек,  роблять основу для нових лелечих гнізд на звичних для птахів місцях. Для такої основи господарі кладуть колеса на дерева або дахи — в старі часи це були великі колеса від возів.

Існує повір’я, що лелеки оселяються лише поруч із добрими людьми. А ще є цікава легенда, ніби колись, давно, лелека був людиною на ім’я Бузько. В ті часи на землі розвелося багато вужів, змій, жаб та ящірок. Бог, на прохання своєї Матері, Діви Марії, зібрав “повзучих гадів” у торбину і наказав Бузьку викинути ту торбину у провалля, не заглядаючи до торбини. Бог хотів, щоб ті тварини жили під землею і не бентежили людей. Але Бузько не витримав і зазирнув у торбу… Повзучі тварини розповзлися по земній поверхні. Тоді Бог перетворив Бузька на птаха лелеку і наказав збирати “повзучих” по всій землі, доки всіх не позбирає….

Це звичайно, казка, бо всі тварини і птахи на Землі, все живе — це ланки одного ланцюга під назвою Життя.  Всі живі істоти, в тому числі і рослини, необхідні і однаково цінні для матері-Природи.

У  православній церкві 19 березня відзначається пам’ять святих рівноапостольних Константина і його матері Олени. Вони прославилися своїм благочестивим життям і добрими справами. Згідно з переказами, саме цариця Олена і її син Костянтин відшукали той самий хрест, на якому був розп’ятий Ісус Христос.

День 19 березня є пісним, але було дозволено вживати в їжу страви, приправлені невеликою кількістю рослинного масла.

У народі говорили, що 19 березня покладається з особливою повагою ставитися до води. Так, освячували криниці, ходили в лазню. Наприклад, вважалося, що втоптування снігу 19 березня допомагає зробити води в колодязі більш смачною.

Цей день був пов’язаний з поминанням померлих. Так, у колодязь кидали залишки вечері і вважали, що так можна пригостити небіжчиків. Також не слід було 19 березня лаятися, пліткувати, курити, випивати, адже з води на людей дивляться померлі родичі. Казали: «Плюнути в колодязь – все одно, що рідній матері в очі».

Народні прикмети на 19 березня

 1. Морозна погода – чекай весни та теплого, посушливого літа
 2. Лід тоне в річках – рік буде неврожайним
 3. Проліски з’явилися 19 березня – можна приступати до посівних робіт
 4. Якщо жінка чекає дитину, або в даний момент у неї менструації, то в цей день їй, за прикметами, не слід підходити до криниці, щоб воду не осквернити
 5. Не можна пити воду з чужого колодца19 березня, оскільки він згодом може пересохнути
 6. Якщо в колодязь 19 березня кинути трохи моху, то дощ піде. Цим прийомом часто користувалися під час посухи в інші дні року
 7. Іменинники Олена і Костянтин в цей день будуть дуже успішними
 8. Мороз ударив вранці 19 березня – ще 40 днів буде аналогічна погода
 9. Дятел в лісі стукає – холоди триватимуть ще довго
 10. Весь день сніг – літо буде засушливим
 11. Лід на річках тоне – прикмета до того, що рік буде неврожайним і важким
 12. Якщо побачиш білого зайця – незабаром піде сніг
   

Залишити коментар

Кометарі