20 січня – Івана Хрестителя: традиції, прикмети

Двадцятого січня святкуємо Собор Предтечі та Хрестителя Господнього св. Івана Хрестителя, або в народі Івана Хрестителя, Івана Бражника.

Іван народився в сім’ї священика Захарії та Єлисавети, родички Богородиці, коли вони були у похилому віці й уже не сподівалися мати дітей. Предтеча — значить «попередник». Святий Іван, за церковними переказами, був посланий Богом, щоб допомогти людям підготуватися до з’явлення Ісуса Христа. Іван Хреститель своїм суворим способом життя дав взірцевий приклад святого життя пише news24. За відважне проповідування Іванові відрубали голову. Частина його святих мощей похована у Севастії.

 

Друга назва цього свята — Посвятки. Цього дня хазяїн дому встає рано-вранці й пригощає свійських тварин тим хлібом-сіллю, що лежав під образами ще від “багатої куті”. За народними уявленнями, ці різдвяні дари зроблять худобу плідною.

З цього дня починається період сватань та весіль, коли можна вже було вживати скороми­ну і випивати, звідки й вислів «празник — Іван-бражник» і відповідно народна назва свята — Івана Бражника.  Кажуть: «Іван Предтеча бере свята на плечі», оскільки завершується цикл різдвяних свят. Прибираючи кутю з покутя, примовляли: «Узвар на базар, кутя — з покуття”.

По­чинається М’ясоїд, або М’ясниці, і період жіночих вечорниць із роботою. Від Різдва до “Івана” жінки ховали свої починки“щоб лихий ниток не плутав”. А вже від цього дня для жінок уже час братися до роботи. Правда, на “Івана” вони лише діставали свої кужелі, оглядали їх, але працювати ще не сідали. Молодиці йшли в шинок, там сходилися “по родству” або по сусідству і пили горілку, співали веселих пісень та примовляли: “Тільки й притики, що починки превеликі!”

В головні зимові свята – Різдво, Новий рік, Водохреща – жінкам і дівчатам не можна ходити по воду,бо це гріх — це роблять за них чоловіки й парубки. Чоловікам же від Різдва Христового до дня Івана Хрестителя не можна було ходити в шинок — гріх великий, адже вода ще не освячена. Зате на “Івана” молодиці ставили їм могорич – “за те, що добре воду носили”.

Народні прикмети на 20 січня

 1. Якщо з цього дня цілий тиждень стоять морози, значить, незабаром можна чекати відлиги
 2. Якщо в цей день – повний місяць, то навесні буде сильне повінь, і річки вийдуть з берегів
 3. Заметіль 20 січня – до вітрам і снігу на Масляну
 4. Якщо людина народилася в День Іоанна Хрестителя, то йому потрібно носити бурштин як оберіг
 5. Якщо в цей день іде дощ, або ж стоїть туман, значить, буде багатий урожай хліба
 6. Ясна погода в цей день говорить про посушливому літо. Похмура погода або сніг – літо буде цілком звичайним, без аномальних температур.
 7. Якщо над водою висять хмари – буде хороший урожай хліба
 8. Негода і сніг віщують урожай
 9. Ясний день 20 січня пророкує посушливу погоду влітку
 10. Якщо людина вип’є спиртне 20 січня, то зможе вберегти себе від смутку і сліз на весь рік. Але дуже важливо знати міру, слідуючи приказці: «Святкуй раз на місяць – будеш веселим, запразднуешь кожен день – будеш голим»
 11. Якщо перед застіллям 20 січня випити трохи освяченої води, то весь рік не буде ніяких хвороб
 12. Якщо в цей день проводиться весілля або сватання, дівчині потрібно випити трохи вина, щоб сімейне життя не пройшла в жалі і сльозах
 13. Якщо 20 січня побачити в будинку миша – це прикмета, що сповіщає про поповнення в сім’ї
 14. Якщо хрестити 20 січня немовляти, то він буде щасливим
 15. Якщо в цей день у холостого хлопця або незаміжньої дівчини великий апетит, значить, по ним тужить кохана чи коханий
 16. Якщо людина помре 20 січня нехрещеним, це до глибоких душевних страждань після смерті
 17. На Іоанна не можна вмиватися – будеш обдуреним
 18. Побачити дикого гусака або лебедя (що в січні – велика рідкість) – прикмета, яка приведе до виконання бажань і радості
   

Залишити коментар

Кометарі