Куди йдуть витрати на лікування: майже третина – на аптеку

У 2014 році в аптеках осіло 35.2% витрат на охорону здоров’я в України (сукупно державного, і приватного секторів). Тільки за 9 місяців 2016 року обсяги аптечних продаж лікарських засобів становили 35.1 млрд гривень.

Левова частка цих грошей напряму йде з нашої кишені: 86% ліків населення купує за власний кошт. Заклади з роздрібного продажу медичних товарів, фінансувалися за рахунок коштів домогосподарств (99,8%), та лише на 0,2% за рахунок коштів з Фонду соцстрахування від нещасних випадків на виробництві.

Через недоліки системи далеко не всі ці гроші витрачаються ефективно.

Ми лікуємось не від того, чим хворіємо

Перелік найбільш згубних хвороб для України очолюють серцево-судинні захворювання. У той же час, найбільші витрати йдуть на ліки, пов’язанні із хворобами кишково-шлункового тракту.

На лікування 80% найбільш поширених хвороб українці витрачають лише 20% коштів, витрачених на медикаменти.

Цікаво, що Україна і Польща мають дуже схожу картину захворюваності населення (рейтинг найбільш згубних хвороб). Проте популярність споживання медпрепаратів радикально відрізняється (рейтинг споживання ліків)

Ми споживаємо забагато медикаментів

За самими скромними оцінками відмова від надмірного призначення ліків може призвести до економії 30% коштів. Система працює так, що не всі протоколи ґрунтуються на доказовій медицині, не всі лікарі їх використовують, лікарі отримують хибні стимули від фармкомпаній.

Більше того, ми вільні займатися самолікуванням: близько 85% пацієнтів, що звертаються до аптек, роблять це самостійно без призначення лікаря.

Тільки за перше півріччя 2016 року витрати на телевізійну рекламу ліків на ТОП-10 каналах становили 172,6 млн доларів (4,5 млрд гривень). Звісно, усі ці витрати за рахунок споживачів.

Джерело

 

Залишити коментар

Кометарі