Чому українці платять за “комуналку”за різними тарифами: кому пощастило більше і що робити

Українцям вже через кілька місяців доведеться платити за опалення за новими тарифами. Цього року подорожчало все: холодна і гаряча вода, електроенергія та опалення. Для кожного постачальника послуг Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики і комунальних послуг (НКРЕКУ), встановила свій тариф на “комуналку”. Наприклад, опалення квартири 30 квадратних метрів без лічильника для клієнтів “Київенерго” обійдеться в 989 гривень, в той же час жителям Южноукраїнська за опалення такої ж квартири доведеться заплатити всього 141 гривню. Чому рахунки для українців в різних регіонах відрізняються в кілька разів, і як місцева влада може вплинути на тарифи?

Хто встановлює тарифи і від чого це залежить

З 2014-го року місцева влада встановлює тільки два тарифи: на утримання будинку, прибудинкової території та вивезення сміття. У той же час НКРЕКУ визначає, скільки українцям потрібно платити за електроенергію, холодну і гарячу воду, опалення. Підприємства відправляють в Нацкомісію свої підрахунки, в яких вказують, скільки грошей витрачають на виробництво енергії, підігрів води, транспортування, заробітні плати, податки і т.д. У НКРЕКУ аналізують інформацію, а після для кожного постачальника визначають тариф.

Наприклад, “Київенерго” для генерації тепла і підігріву води використовує газ. У цьому році “блакитне паливо” для них подорожчало в кілька разів (з 3 до 6,8 грн за кубометр). Згідно з їхніми підрахунками, на виробництво 1 Гкал тепла підприємство витрачає 1138,56 гривень. Крім того, в тариф закладено зарплати, перевірка і ремонт лічильників, послуги банку, податки, прибуток. В результаті за кожну Гкал киянам доводиться платити 1416,9 гривень, для тих, хто не встановив тепловий лічильник – 32,9 гривень за кожен квадратний метр опалювальної площі.

У місті-супутнику Южно-Української АЕС тепло виробляють за допомогою атомної енергетики. Вартість виробництва однієї Гкал тепла – всього 163 гривні, тобто в 7 разів дешевше, ніж у “Київенерго”. Кінцевий тариф (з урахуванням всіх додаткових витрат) для жителів Южноукраїнська – 202 гривні за Гкал і 4,91 гривні за квадратний метр.

Таким чином, щоб опалити трикімнатну квартиру площею 70 квадратних метріву Києві доведеться витратити 2303 гривні, а в Южноукраїнську – всього 343 гривні. Найдешевше тепло і гаряча вода в містах біля атомних станцій.

Тарифи на гарячу воду і опалення в деяких містах України:

Чому українці платять за "комуналку"за різними тарифами: кому пощастило більше і що робити

Вартість електроенергії для всієї країни однакова – 57 копійок при споживанні до 100 кВт*год. До квітня минулого року сім’я, яка споживає 150 кВт*год електроенергії на місяць, купувала 100 кВт*год за ціною за кіловат 45,6 копійок, ще 50 кВт за ціною 78,9 копійки за кіловат (тариф “Київенерго” з вересня 2014 року по лютий 2015-го). У вересні минулого року тариф затвердили на рівні 78,9 копійок за місячне споживання понад 100 кВт і 45,6 копійок при споживанні до 100 кВт, а в березні – до 99 і 57 копійок відповідно.

Чому українці платять за "комуналку"за різними тарифами: кому пощастило більше і що робити

Компанії, які займаються водопостачанням, також подали в НКРЕКУ обґрунтування для підвищення тарифів на холодну воду. Так, “Київводоканал” попросив замість 10,2 грн за кубометр продавати воду по 13,43 грн. З проханням комісія погодилася – вода подорожчала на 23%. До слова, в кожному місті діє свій тариф на водопостачання.

Місцева влада запроваджує мораторій: що це таке і як спрацює

7 липня Київрада заборонила всім структурам і підрозділам комунальних підприємств нараховувати плату за житлово-комунальні послуги за новими, підвищеними тарифами. Також депутати заборонили нараховувати по розрахунках з 1 липня і стягнення з населення столиці пені за несвоєчасне внесення плати за ЖКП.

Слідом за столицею 13 липня Дніпропетровська міська рада з ініціативи мера Бориса Філатова прийняла той самий мораторій. При цьому Філатов відзначив, що це рішення – швидше політичне, так як місцева влада може впливати тільки на тарифи на виклик сміття та утримання будинків.

“Наші колеги – депутати Київради – прийняли відповідне політичне рішення. Ситуація така, що міська влада може мінімально впливати на формування тарифів на квартплату, вивезення сміття. Решту тарифів непрозоро формує НКРЕКУ”, – зазначив мер.

Чому українці платять за "комуналку"за різними тарифами: кому пощастило більше і що робити

 

Прикладом своїх колег пішли депутати Житомирської міської ради, на черзі – Запоріжжя, Одеса, Рівне та Ужгород. Глава НКРЕКУ дану ситуацію назвав “епідемією” і зазначив, що комісія виступає категорично проти дійсно непрозорого механізму різниці в тарифах.

“Відповідальність за заниження тарифів, що призводить до повного руйнування мереж і надання неякісних послуг, буде на мері і керівниках комунальних підприємств”, – говорить Дмитро Вовк.

Джерело

   

Залишити коментар

Кометарі