Узор на вишиванцi може означати те, про що ви й не здогадуєтеся

Код вишиванки Мало хто знає, на жаль, яку вишиванку вони вбирають i який змiст вкладено в узор. Деталi розповiла Наталiя Косакiвська-Шпак, заслужений майстер народної творчостi України, дослiдник вишивки й ткацтва.  

— Скажiть, чому узору на вишиванцi варто надавати таке велике значення?

— Вишиванка — здавна сильний оберiг. Залежно вiд того, де саме був орнамент: на рукавах, грудях чи на подолi — вiн певним чином впливав на ту дiлянку тiла. Наприклад, на рукавах жiночих сорочок вишивали гiлки, що вiдображали безкiнечнiсть роду. Така гiлка обов’язково повинна була мати бруньки, i її в жодному разi не можна було якось обрiзати. Великий рiд також символiзували квiти й засiяне поле.

Молодим дiвчатам i молодицям репродуктивного вiку рясно зашивали квiтами та iншими символами пазуху. Це захищало груди жiнки, адже з молоком матерi до дiтей передавалися всiляка добра iнформацiя, любов i мудрiсть. Цiкаво, що, подивившись на манжет чоловiчої сорочки, можна було дiзнатися, яким ремеслом заробляє на життя ця людина.

— Сьогоднi дуже часто на вишиванках зображають червонi маки. Що вони символiзують?

— Це не дуже добрий знак. Квiтка мак — символ пролитої кровi, колись її вишивали дiвчинi, яка втратила цноту до шлюбу, це також квiтка спокуси. А ще це символ пролитої кровi в бою. На жiночих сорочках добре вишивати калину — це символ чистоти родової кровi. На чоловiчих сорочках можна вишивати дубове листя. Воно символiзує чоловiчу енергiю, силу, дає мiць i витривалiсть.

— Як розшифрувати кольори вишиванки?

— Бiлий — чистота й початок чогось нового, чорний — колiр предкiв, закiнчення життя, пам’ятi про загиблих родичiв. Усi вiдтiнки вiд коричневого до пiщаного — символiзують землю, а червоний — вогонь, активнiсть, кохання. Червоними нитками треба вишивати сорочки людям, яким бракує енергiї. А тим, хто занадто активний, слiд вишивати вбрання голубими й синiми. Жовтий символiзує зрiлiсть, врожай. Зелений — це ознака життя, а фiолетовий — духовностi. На все це потрiбно зважати.

— Дуже часто сучаснi майстринi копiюють старовиннi схеми вишивки, чи варто так робити?

— Просто перешивати чужу схему або вiзерунок зi старих сорочок не можна — щоб не вишити чогось такого, що принесе бiду або негаразди. Наприклад, та ж сварга, яка зображає рух Сонця, має двояке значення. Зображена за годинниковою стрiлкою символiзує молодiсть, а сварга, розверенена проти годинникової стрiлки, дiє навпаки. Iнодi на вишиванках зображають знак, схожий на рибу.

Так-от, якщо рибки розверненi до центру, то це добрий знак, а рибок, розвернутих назовнi, колись вишивали на поховальних сорочках. На це потрiбно зважати, i якщо ви берете звiдкись вiзерунок, то його потрiбно обов’язково оновити, додати щось вiд себе, по-iншому скомбiнувати, щоб не перешити чужу долю.

Юлiя СКОРИК

 

Залишити коментар

Кометарі