Тепер вони усі на гачку!

До НАБУ передали компромат на політиків із різних таборів, які за гроші служили владі Януковича.

Два мільярди доларів — таку суму з “чорної каси” Партії регіонів отримали міністри, судді, прокурори, депутати, лідери партій, зокрема й ті, кого вважали опозиційними до Януковича та його команди. Деякі хабарі сягали 500 тисяч, 5 мільйонів і навіть 20 мільйонів доларів готівкою!

Документи про отримання незаконних виплат — із конкретними сумами, прізвищами, підписами й датами — до Національного антикорупційного бюро передав екс-перший заступник голови СБУ. “Ці матеріали надактуальні, — заявив Віктор Трепак. — Вони проливають світло на весь спектр суспільно-політичних процесів у нашій країні, показують справжнє обличчя багатьох відомих представників так званої політичної еліти”.

Жодних прізвищ колишній представник СБУ не назвав. Каже, щоб не нашкодити слідству. Але з його слів можна зрозуміти, що в корупційному скандалі фігурують і деякі нинішні високопосадовці. Директор Національного антикорупційного бюро Артем Ситник підтвердив, що отримав матеріали з даними “чорної каси” регіоналів. Однак розкривати будь-які подробиці також відмовився. Одне слово, нас чекає ще не один політичний скандал…

“Це питання вкрай важливе! — каже газеті Експрес голова Центру політичних студій та аналітики “Ейдос” Віктор Таран. — Його обов’язково треба дослідити. І дуже важливо, щоб суспільство знало прізвища фігурантів скандалу. Якщо вже сказали “А”, треба говорити “Б”. Тобто якщо такі списки є, вони повинні стати надбанням суспільства. Називати треба всіх без винятку!”

“Так, це суспільно важлива інформація! — наголошує керівник програми практичної політики Інституту політичної освіти Олександр Солонтай. — Усі хочуть знати, що це за матеріали, які люди, які структури там фігурують. Якщо вірити екс-посадовцю СБУ, документи викривають осіб, котрі мали прямі корупційні політичні зв’язки з попередньою владою. Тут важливо, щоб не було ніякого поділу: оці документи ми покажемо, а ці не покажемо, проти цієї особи розслідування запустимо, а проти цієї — не запустимо. Упевнений, для тих людей, проти яких розслідування запустять, може настати політична смерть”.

— Як вважаєте, чому саме тепер спливла інформація про “чорну касу” регіоналів і їхніх “клієнтів”?

О. Солонтай: — Є два варіанти. Або ці документи певний час збирали, сортували, відновлювали, і тому лише тепер вони готові до роботи. Або ж чекали слушного часу, коли матеріали вигідно оприлюднити. Не думаю, що ця дія була неузгоджена.

— Чи можна бути впевненими, що матеріали, про які йдеться, оригінальні? Олександр Скіпальський, екс-заступник голови СБУ: — Це можна перевірити оперативним і слідчим шляхом — за фактичними обставинами, датами, відповідними рішеннями й документами, зрештою, за опитуванням свідків подій. Серед матеріалів нібито є банківські та інші документи з оригінальними печатками, підписами, іншими реквізитами. Навіть якщо припустити, що ці документи — копії, вони все одно не втратять своєї юридичної цінності. Просто детективам із ними буде складніше працювати. Доведеться застосовувати іншу тактику та методи ведення оперативної роботи й слідства. Урешті-решт, самих паперів, кажуть, дуже багато. Вони стосуються тисяч подій і фактів. Навряд чи можливо підробити таку кількість документів різних видів.

— Чому матеріали передано саме до НАБУ?

О. Скіпальський: — Відповідно до Кримінального процесуального кодексу, злочини, ознаки яких вбачають у матеріалах, є підслідністю саме НАБУ. Адже йдеться про хабарництво в особливо великих розмірах, скоєне службовими особами, які посідають відповідальне становище. Це — статті 368 та 369 Кримінального кодексу України.

До того ж, за законом, антикорупційне бюро може взяти до свого провадження розслідування фактично будь-якого злочину, яким було заподіяно або могло бути заподіяно тяжкі наслідки державним чи суспільним інтересам. Тобто, за всіма юридичними ознаками, розслідування справи за цими матеріалами є компетенцією НАБУ.

— Як вважаєте, чи варто сподіватися на ефективне розслідування переданих до НАБУ матеріалів?

В. Тарак: — Як на мене, є високий ризик того, що матеріали спробують приховати. Бо ж якщо інформація про співпрацю за гроші колишніх і нинішніх посадовців буде оприлюднена й такі факти будуть доведені, це, безумовно, вдарить по рейтингу чинної влади. До речі, пригадуєте дивні голосування за часів Януковича, коли представники тодішньої опозиції підтримували закони в інтересах тодішньої влади? Це може бути свідченням того, що вони “сиділи” на зарплаті в Януковича.

О. Солонтай: — Боюся, що цю інформацію можуть використати для шантажу й політичних маніпуляцій, для того, щоб зробити одних осіб більш наближеними до влади, а інших — більш віддаленими. В Антикорупційного бюро та правоохоронних структур є вдосталь часу, щоб швидко переглянути ці документи й дати відповідь, чи справді вони можуть стати підставою для антикорупційних розслідувань.

— Екс-посадовець Служби безпеки, який передав компромат до НАБУ, вважає, що суспільство має взяти розгляд відповідних матеріалів під свій контроль. На ваш погляд, чи спроможне суспільство вплинути на хід подій у цій справі?

В. Таран: — Суспільство повинне вимагати, щоби список фігурантів матеріалів показали. Боюся, що цей список під приводом того, що йдеться про персональні дані, про конфіденційну інформацію, про таємницю слідства, просто закриють. Цього допустити не можна! Ми тут говоримо насамперед про факти політичної корупції. Якщо політики, перебуваючи на державних посадах, брали гроші за ухвалення рішень, це порушення закону про державну службу. За це передбачена кримінальна відповідальність.

О. Солонтай: — Віктор Трепак повинен назвати прізвища фігурантів за тиждень-два, як розпочнеться слідство. Не може бути так, що є невідомий список невідомих осіб, щодо яких влада робить розслідування. Не може бути суспільного контролю, якщо ми не знаємо, про кого йдеться. Якщо ж оприлюднять список, оприлюднять прізвища, справу вже не можна буде зам’яти!

Наталія ВАСЮНЕЦЬ 

   

Залишити коментар

Кометарі