Порошенко заявив, що спеціальна група юристів готує автоматичний доступ до рахунків українців у закордонних банках

Після скандалу із офшорними компаніями, у який потрапив Президент України, він раптом активно зацікавився тим, чи раптом українці не оптимізовують сплату податків в Україні, відкриваючи рахунки за кордоном, зауважує газета Експрес.

Звісно, не важко зрозуміти, що Порошенко спробував у такий спосіб створити димову завісу, щоб відвернути увагу від своїх власних ранхунків за кордоном. Але вже перша інформація, яка просочилась із нарад у верхах із цього приводу, неабияк схвилювала багатьох людей. Адже йдеться про те, що під приціл української податкової хочуть поставити не багатіїв, які приховують доходи в офшорних заокеанських фірмах, а… звичайних українців, у тому числі й мільйони наших заробітчан. Задля цього уряд має ініціювати вступ у дію на території України певних міжнародних документів.

Про те, чиї рахунки і у який спосіб можуть опинитися у полі зору податківців, — у розмові з юристом Олександром Павленком та президентом Українського аналітичного центру Олександром Охріменком.

— Як саме відбуватиметься автоматичний обмін інформацією, відповідно до міжнародної конвенції про взаємну допомогу в питаннях оподаткування?

О. Павленко:

— Насправді ця конвенція передбачає три види обміну інформацією між країнами. Перший — обмін за запитом. У цьому випадку одна держава запитує в іншої держави інформацію щодо певних осіб або операцій.

Другий вид обміну — ініціативний, або, як його ще називають, спонтанний. У цьому випадку одна держава з власної ініціативи скеровує іншій державі інформацію, якщо, наприклад, у неї виникли підстави вважати, що ця інша держава зазнає податкових втрат через умисні дії платників податків.

І третій вид обміну — автоматичний. Такий режим передбачає щорічний автоматичний обмін інформацією між країнами. Фінансові установи збирають інформацію, викладають за встановленим зразком і передають податковим органам для пересилання за кордон. Єдиний стандарт автоматичного обміну розробила Організація економічного співробітництва й розвитку. Стандарт описує, які фінансові установи повинні збирати інформацію про рахунки фізичних і юридичних осіб. Ідеться, зокрема, про залишки коштів, нарахування відсотків, дивідендів та виторгу. Аби запрацював автоматичний обмін, сторони підписують додаткову угоду.

— Які країни вже мають таку угоду?

О. Павленко:

— Україна, як і приблизно 100 інших країн, є учасницею Конвенції про взаємну адміністративну допомогу в податкових питаннях. Але щойно тепер готується підписати угоду про автоматичний обмін податковою інформацією. До такої угоди вже приєдналися понад 50 країн, серед них — Австрія, Хорватія, Кіпр, Чехія, Польща, Німеччина, Греція, Угорщина, Португалія, Іспанія, Норвегія та інші. –

– Як зобов’язаний діяти громадянин України, який хоче мати рахунок за кордоном, але не хоче наразитися на покарання за порушення українського законодавства?

О. Охріменко:

— Для того, щоб відкрити рахунок за кордоном і користуватися ним в Україні, потрібна індивідуальна ліцензія НБУ. На певний час можна відкрити рахунки до отримання ліцензій тим українцям, які навчаються, працюють або тимчасово перебувають за кордоном — але лише на той час, поки вони проживають за кордоном.

Перед поверненням в Україну іноземний рахунок доведеться закрити або ж отримати ліцензію, щоб надалі використовувати цей рахунок. Нацбанк дає певний час на те, щоб її оформити. Якщо ви були за кордоном менш ніж 183 дні поспіль, то маєте два місяці, щоб після прибуття в Україну оформити ліцензію. Якщо ж були за кордоном триваліший період (понад 183 дні), то маєте аж два роки на оформлення ліцензії.

Хочу зазначити, що індивідуальну ліцензію фізичним особам видають на три роки (компаніям і фізичним особам-підприємцям — лише на рік). Можливості продовжити її немає. Треба оформляти нову. Якщо термін дії ліцензії закінчився, а нова не оформлена, то наступного ж дня після закінчення терміну дії ліцензії всі кошти, що залишились на закордонному рахунку, мусите зняти і ввезти чи перерахувати до України.

— Яке ж покарання загрожує, якщо після повернення додому людина не оформляє ліцензії і використовує закордонний рахунок протягом тривалішого терміну, ніж дозволяє закон?

О. Павленко:

— У такому разі загрожує штраф у розмірі від 8,5 тисячі до 51 тисячі гривень. Крім того, НБУ має право накласти на порушника штраф, що дорівнює усій сумі, розміщеній на рахунку за кордоном. –

– Чи потрібно українцям, які працюють й отримують дохід за кордоном, платити податки там і в Україні?

О. Охріменко:

— Ні, із більшістю країн Україна підписала угоди про уникнення подвійного оподаткування. Для прикладу, такі угоди маємо з Францією, Німеччиною, Угорщиною, Австрією, Польщею, Італією, Великою Британією. Якщо людина працює в іншій країні, то сплачує податки там. Тобто лише раз. Але ви мусите підтвердити, що заплатили там податок.

Це зробити неважко — берете довідку в податковій службі відповідної країни, наприклад Польщі. Уже на території України заповнюєте декларацію, вказуєте, скільки заробили, і додаєте довідку про сплату податків. Єдине — може бути так (усе залежить від змісту укладених угод з тією чи тією країною), що якщо ви там заплатили менше податків, ніж мали б заплатити тут, то мусите доплатити в Україні різницю (скажімо, якщо в нас податок на доходи 18%, а в країні, де ви перебували, — 15%, то ви 3% ще платите в Україні). Якщо заплатили більше в чужій країні (у Польщі нині вищі податки), то нічого доплачувати не треба.

— А якщо громадянин України переїжджає на постійне проживання до іншої країни, він може уникнути сплати будь-яких податків Україні?

О. Павленко:

— Так, але насамперед визначімось, що означає “виїхати на постійне проживання”. Це означає не просто виїхати надовго, а й пройти спеціальну юридичну процедуру в міграційній службі. Тільки тоді ви стаєте для Української держави де-юре особою із постійним місцем проживання за кордоном. Людину знімають з реєстрації в Україні, вона здає свій внутрішній паспорт до органів міграційної служби, у її закордонному  українському паспорті ставлять штамп “постійне проживання” і вписують назву країни для виїзду та дату. Прибувши до іншої країни на постійне проживання, особа стає на консульський облік у найближчому диппредставництві України — щоб зберегти за собою громадянство України.

Поки особа не випишеться зі свого постійного місця проживання на території України і не матиме відповідного штампу в закордонному паспорті, вона вважатиметься податковим резидентом України. Навіть якщо фактично проживає на території іншої держави 10 років! Якщо ж пройдете потрібну процедуру для отримання посвідки на постійне проживання в іншій країні, то автоматично уже стаєте резидентом тієї країни, а не України.

І ще одне: перш ніж виїжджати на постійне проживання, особа повинна подати нашій фіскальній службі податкову декларацію, щоб підтвердити, що не маєте ніяких податкових боргів перед Україною.

Наталія ВАСЮНЕЦЬ

   

Залишити коментар

Кометарі