“Україною керує нинi 12 осiб…”

Павло Мовчан не покладається на досвiд Бальцеровича, не сподiвається на нову мiсiю ОБСЄ та критикує захiдних полiтикiв

“На жаль, на Донбасi ще довго тлiтиме. Те вогнище — воно само по собi не згасне нiколи. Бо туди постiйно пiдкидають дрова й пiдливають бензин. Там же сила-силенна росiйської зброї: тiльки недавно туди доправили черговi вантажi”, — каже у розмові з кореспондентом газети Експрес голова “Просвiти”, колишнiй народний депутат, лауреат Шевченкiвської премiї.

— Павле Михайловичу, за останнiми опитуваннями соцiологiв, 75% українцiв не схвалюють сьогоднi дiяльнiсть Президента, а ще бiльше — 88% — Верховної Ради. Усе так сумно, як ви вважаєте?

— Я думаю, що вiдсотки значно бiльшi. Значно бiльшi! Бо державний службовець — як i вчитель та iншi бюджетники — не буде свiдчити проти Президента. Тож насправдi рiвень недовiри до влади сьогоднi просто катастрофiчний. Зрештою, недовiра — це ще слабо сказано. Тут уже треба використовувати такi категорiї, як ненависть, розумiєте? Але верхи не чують, не бачать, роблять своє, точнiше — продовжують робити своє. Оце найприкрiше!

— А як ви ставитесь до запрошення попрацювати в Українi словака Iвана Мiклоша й поляка Лешека Бальцеровича (останнього призначили представником Президента в Кабмiнi) та загалом — до “легiонерiв” в українськiй владi?

— Ви знаєте, пiсля запрошення чергових “легiонерiв” складається враження, що ми або безпомiчнi, або безнадiйнi. Тi, хто нинi при владi, нiби ще раз пiдкреслюють нашу меншовартiсть… У нас що, немає чесних, порядних людей? У нас що, немає розумних людей?!

А щодо персоналiй, то, скажiмо, з Бальцеровичем вони запiзнилися рокiв на 15. Вiн же має зовсiм iншiй досвiд — трансформацiї соцiалiстичної системи в капiталiстичну. У нас же треба реформувати олiгархiчний режим, який панує сьогоднi в Українi. Ми ж знаємо, що державою керує нинi не бiльше як 12 чоловiк. Причому — всiма сферами. Абсолютно! Вони та їхнi посланцi сидять усюди — вiд Верховної Ради до уряду… Тож я думаю, що насправдi нiякi Бальцеровичi та Мiклошi, нiхто з близького чи далекого зарубiжжя, нам не допоможе. Дехто он уже надопомагав. Спасибi!

— Тим часом Президент анонсував можливiсть прибуття найближчим часом на Донбас озброєної мiсiї ОБСЄ. Чи слiд покладати на неї великi надiї?

— Ну, слухайте, це все байки. I знову надiя, що хтось завтра прийде й нам допоможе. Нам треба перестати сподiватись на когось. Скажiмо, ОБСЄ усе розв’яже. Що вона й де розв’язала? Це смiшно! Самим треба усе вирiшувати та орiєнтуватись на створення професiйної армiї. А для її утримання олiгархи мають платити податки вдома, а не приховувати грошi в офшорах. Бо те вiйсько боронить i їх…

На жаль, на Донбасi ще довго тлiтиме. Те вогнище — воно само по собi не згасне нiколи. Бо туди постiйно пiдкидають дрова й пiдливають бензин. Там же сила-силенна росiйської зброї — тiльки цього й минулого тижнiв туди доправили черговi вантажi. Тож Росiя лише збiльшуватиме свою присутнiсть… Те багаття час вiд часу спалахуватиме, горiтиме і навiть може перекинутись на iншi зони нестабiльностi України.

— Цими днями мiнiстр закордонних справ Нiмеччини Штайнмаєр уже вдруге заявив, що треба “створити умови” для повернення Росiї до “великої вiсiмки”. Мовляв, вiн проти полiтики iзоляцiї щодо Москви. Як ви це сприймаєте?

— Заява нiмецького мiнiстра закордонних справ наводить мене на думку: невже iсторiя їх нiчого не вчить? Росiяни можуть знову пройти колоною через Бранденбурзькi ворота, через якi вони вже проходили! Тож такi сентенцiї захiдних полiтикiв — це слiпота, глупство i самонадiянiсть. Ми з вами не можемо позичити їм мiзки…

Знаєте, Путiн пiшов не шляхом впровадження резидентури в рiзнi структури iноземних держав, а обрав iнший спосiб — їх купiвлю. Це виявилось набагато дешевше, нiж утримувати мережi агентiв, якi б впливали на прийняття рiшень. Усе просто: ти купуєш чиновника — i через нього впливаєш. Таким чином на Заходi сформоване потужне росiйське лобi — що в Нiмеччинi, що у Францiї, де Росiя взагалi прямо фiнансує партiю Марiн Ле Пен. Путiнський режим пiдтримує тепер грошима що правi рухи, що лiвi… Тому й маємо нинi таку ситуацiю.

— У Донецькiй та Луганськiй областях 9 травня можуть пройти вiйськовi паради. Київ уже заявив, що це буде прямим i грубим порушенням Мiнських угод. Якi небезпеки ви тут бачите, Павле Михайловичу?

— Ну якi домовленостi? Про що ми взагалi говоримо… Тi Мiнськi угоди — це московська модель, це путiнська модель, нав’язана Порошенку. Йдеться про поступове “роз’їдання” України, розраховане не на один рiк. Це як гангрена! I тому будь-якi вибори “там” — це смертельно для України, для її нацiонального органiзму. Та iн’єкцiя може поширитись по всьому тiлi. I до Одеси, i до Харкова дiйдуть. Дуже спокiйно. Там не треба буде нiяких зусиль. З такою полiтикою, як сьогоднi, з такими пiдходами до нацiональної справи…

Нинiшня влада мусить схаменутися та почати дiяти. Забути про зиск, який став для них єдиною мотивацiєю, а нарештi усвiдомити: це i їхня iмунна система опинилась пiд загрозою. Якщо Президент того не усвiдомлює, то хай радники йому пiдкажуть!

Богдан БОНДАРЕНКО

 

Залишити коментар

Кометарі