Чому вода зберігає багато таємниць?

У старій добрій формулі H2O, здавалося б, не укладено жодних таємниць. Але насправді вода – джерело життя і найвідоміша рідина в світі – таїть в собі безліч загадок, непідвладних навіть вченим. П’ять найвідоміших «дивацтв» води – перед вами.

1. Гаряча вода замерзає швидше холодної.

Візьмемо дві ємності з водою: в одну наллємо гарячу, а в іншу – холодну воду. Помістимо їх в морозильну камеру. Ємність з гарячою водою замерзне швидше, ніж з холодною, хоча за логікою речей, першою мала перетворитися в лід ємність з холодною водою: адже гарячій треба спочатку охолонути до температури холодної, а потім вже перетворюватися в лід, а холодній остигати не треба. Чому ж так відбувається?
Джерело vk.com
У 1963 році учень старших класів Ераста Б. Мпемби зауважив, що гаряча суміш застигає в морозильній камері швидше, ніж холодна. Учитель фізики, з яким юнак поділився відкриттям, підняв його на сміх. На щастя, учень виявився настирним і переконав вчителя провести експеримент, який і підтвердив його правоту. Тепер феномен гарячої води, яка замерзає швидше холодної, носить назву «ефект Мпемби». Вчені так до кінця і не розуміють природу цього явища, пояснюючи його різницею в переохолодженні, випаровуванні, формуванні льоду і т.д.

2. «Надохолодження» запобігає формуванню льоду.

Всі знають, що вода завжди перетворюється на лід при охолодженні її до нуля градусів за Цельсієм … за винятком тих випадків, коли цього не відбувається! «Надохолодження» – це схильність води залишатися рідкою, навіть будучи охолодженою до температури нижчої до точки замерзання. Це явище стає можливим завдяки тому, що навколишнє середовище не містить центрів або ядер кристалізації, які могли б спровокувати утворення кристалів льоду. Саме тому вода залишається в рідкій формі, навіть будучи охолодженою до температури нижче нуля градусів за Цельсієм. Коли процес кристалізації запускається, можна спостерігати, як «надохолоджена» вода в одну мить перетворюється на лід.

3. «Склоподібна» вода.
Швидко, не замислюючись, скажіть, скільки різних станів є у води? Ви сказали, три? Твердий, рідкий, газоподібний? А ось і ні. Вчені виділяють як мінімум 5 станів «рідкої» води і 14 станів льоду. Пам’ятаєте про надохолоджену воду? Так ось, що б ви не робили, при температурі -38 ° C сама надохолодженавода раптово перетвориться на лід. А що ж станеться при подальшому зниженні температури? При -120 ° C лід стає тягучим, як патока, а при -135 ° C і нижче він перетворюється в «скляну» або «склоподібну» воду – тверда речовина з відсутністю кристалів.

4. Квантове число води.
На молекулярному рівні воді є чим здивувати вчених. У 1995 році експеримент з розсіювання нейтронів дав несподіваний результат: було виявлено, що нейтрони, спрямовані на молекули води, «бачать» на 25% менше протонів водню. Виявилося, що на швидкості однієї аттосекунди (10 в мінус 18 ступені секунд) має місце незвичайний квантовий ефект, і хімічна формула води зі звичного Н2О перетворюється в Н1,5О!

Що таке одна аттосекунди, запитаєте ви? Це час, за який світло проходить відстань, порівняну з розмірами молекули води.

5. Чи є у води пам’ять?
Альтернативна офіційній медицині гомеопатія стверджує, що слабкий розчин лікарського препарату може надавати лікувальний ефект на організм і зберегти властивості розчину початкової концентрації, навіть якщо коефіцієнт розведення настільки великий, що в розчині вже не залишається нічого, крім молекул води. Прихильники гомеопатії як методу лікування пояснюють цей парадокс концепцією під назвою «пам’ять води». У 2002 році міжнародна група вчених на чолі з професором Медлін Енніс з Королівського університету в Белфасті, раніше критикувала принципи гомеопатії, заявила про те, що їй вдалося довести реальність ефекту «пам’яті води» Однак досліди, проведені під наглядом незалежних експертів, результатів не принесли. Дискусія про феномен «пам’яті води» триває.

   

Залишити коментар

Кометарі