Хто може прийти на зміну Яценюку та його Кабінету міністрів

Одним з найбільших недоліків політики в Україні є відсутність фактичної спадкоємності

Днями міністр фінансів Наталія Яресько заявила, що Міжнародний валютний фонд візьме паузу у програмі розширеного фінансування EFF у разі зміни уряду в Україні повідомляє  nv

Повинен підкреслити: в матеріалах фонду зазначено, що в такій ситуації Фонд почекає, поки новий Кабмін підтвердить зобов’язання попереднього. Таким чином, в МВФ не протистоять зміні уряду, їм просто потрібна безперервність політики. І, без сумніву, яким би не був новий уряд, хорошим або поганим, він негайно підтвердить цю спадкоємність.

Проблема в тому, що, спостерігаючи протягом 25 років за різними українськими урядами, я дійшов висновку: одним з найбільших недоліків політики в Україні є саме відсутність фактичної наступності. Не формальної, яку нові міністри одразу підтвердять, а саме реальної.

Справа в тому, що кожен новий міністр, прем’єр чи президент у нас починає з нуля. І це заважає нам діяти, гальмує розвиток країни.

Стосовно ж того, чи загальмує заміна уряду хід реформ, то тут багато залежить від формулювання. У нас при обговоренні цього питання найчастіше мова йде про те, кого знімуть. Насправді ж потрібно міркувати, кого замість кого поставлять.

Кожен новий міністр, прем’єр та президент у нас починає з нуляНаслідки такої заміни будуть пов’язані з тим, хто прийде замість визначених міністрів. Якщо прийдуть люди, більш радикально налаштовані, з нового покоління, Майдану, в цьому випадку ми будемо спостерігати прискорення реформ.

Якщо ж кандидати, нехай навіть і ліберально налаштовані, будуть зі старого політикуму, то, швидше за все, ніяких особливих змін не відбудеться: реформи продовжать йти, як і йшли, але вкрай повільно.

Отже, багато залежить від того, хто саме прийде до влади в результаті замін в уряді.

Крім того, вважаю, сплеск публічного невдоволення владою в останні дні має під собою як мінімум дві підстави. Одне з них є природним, оскільки не спостерігається особливих успіхів, а друге, вважаю, досить штучне. Адже реформи, якими б вони не були, ідуть, і вже скоро почнуть впливати і на населення, і на політичний клас, і на еліти.

Напевно, сплеск невдоволення також стимулюється тими, хто хотів би, щоб цього не сталося, адже, як я вже писав, спадкоємність – це не наша характерна риса. Саме тому заміна уряду неодмінно загальмує реформи.

З іншого боку, всі мої зауваження будуть нівельовані, якщо замість людини нерішучої і суперечливої в реформах, зануреної в старий політикум з усіма відповідними зв’язками та зобов’язаннями, прийде нова людина з, умовно кажучи, проєвропейських радикалів.

   

Залишити коментар

Кометарі